Eko

Ako na život bez odpadu?

Ako na život bez odpadu?

Problém veľkého množstva odpadu sa týka každého z nás.  To, čo dnes vyhodíme, nás v konečnom dôsledku aj tak raz dobehne. Najjednoduchšie je ale začať od seba. Poradíme vám, ako obmedziť množstvo vyprodukovaného dopadu v domácnosti a aj to, čím môžete nahradiť škodlivé plastové produkty. 

Európska únia pristúpila ku krokom, ktoré majú pomôcť v boji proti nadmernému množstvu odpadu, s ktorým si planéta nedokáže poradiť. Nerozložiteľné plasty sú pre nás reálnym problémom. Nedokážeme zabrániť ich množeniu, pokiaľ neobmedzíme ich využívanie. Jednorazové plasty sa tak časom stanú minulosťou. Do roku 2021 by mal platiť zákaz používania plastových jednorazových výrobkov aj na Slovensku.

Aj toto obmedzenie nás skôr či neskôr prinúti zamýšľať sa nad touto situáciou, ale najmä konať. Obmedziť množstvo odpadu dokážu gastro podniky ale aj samotné domácnosti. Dôležité je začať od seba. Pri redukovaní odpadu v domácnosti sa môžete riadiť nasledovným:

  • Odmietnite čo nepotrebujete
  • Zredukujte to, čo potrebujete
  • Znovu použite a opravte
  • Recyklujte
  • Skompostujte zvyšok

Na svete je aktuálne toľko odpadu, že sa postupne míňa miesto, kde by sa mohol uskladniť. Nehovoriac o tom, ako odpad ohrozuje život morských živočíchov a čistotu oceánov. Problém odpadu sa teda netýka len súše, ale aj riek, morí a oceánov. Odpad je problémom pre celú Zem.

Výborným prístupom k redukcii odpadkov v domácnosti je spotrebovať odpadu menej. Vhodná je aj recyklácia.

Začnite potravinami

Potraviny patria k tým položkám v domácnosti, ktoré často vyjdú nazmar. Boli by ste prekvapení, koľko z nich zahodíte každý týždeň. Nekupujte si preto potraviny, o ktorých viete, že ich nespotrebujete. Pripravte si týždenný plán spotreby potravín alebo si potraviny, o ktorých viete, že ich nestíhate zjesť zamrazte. Výborné je zmraziť si napríklad pečivo, ktoré bude po rozmrazení rovnako chutné.

Niektoré rodiny si zavádzajú takzvaný stravovací plán. Je to plán založený na rozpise toho, čo sa počas týždňa bude v domácnosti pripravovať a jesť. Takto máte istotu, že nakúpite len tie potraviny, ktoré sú potrebné na prípravu rozplánovaných jedál.

Vyhnite sa plastovým nádobám, igelitovým vreckám a inému nerozložiteľnému odpadu

Nekupujte si potraviny zabalené v plaste a ak idete na nákup, vezmite si vlastnú plátenú tašku. Je to také jednoduché. Plátenné tašky síce nie sú 100% ekologické, no vždy je lepšie mať doma jednu, ktorú používate dlhú dobu, než si brať po každom nákupe novú, igelitovú tašku.

Špecifickou skupinou sú plastové taniere, slamky, plastové poháre či plastový príbor. Áno, je pravdou, že plastové nádoby a ich veľká spotreba sa týka najmä gastro prevádzok, no priznajme si, koľkokrát sme pri organizovaní veľkej grilovačky v prírode siahli po plastových tanieroch s príbormi? A koľkokrát si na festivale zakúpime nápoj v plastovom pohári? V prípade, že je nápoj horúci, vypýtame si radšej dva poháre, aby nám toho plastu nebolo málo.

Plastové slamky sú samostatnou kategóriou. Stretneme sa s nimi všade. Veď aj to cafe latte v kaviarni si často vychutnávame so slamkou a pri tom ju vôbec nepotrebujeme. Sú to práve tieto plastové „drobnosti“, ktoré znečisťujú naše prostredie tak, že si s tým poradí len veľmi ťažko.

Našťastie, existujú adekvátne náhrady za tieto plasty, pričom niektoré sú od tých škodlivých na nerozoznanie. Ich výhodou je to, že sú v prírode kompostovateľné a rozložiteľné, čo pre nás znamená, že ich používaním budeme k životnému prostrediu oveľa šetrnejší.

Oblečenie a elektronika sú odpadom, nad ktorým sa nezamýšľame

Nákup oblečenia predstavuje bežnú súčasť našich životov. Tak, ako ženy, aj muži siahajú po nových fashion kúskoch, ktoré postupne nahrádzajú tie staré v šatníku. Ľudia chcú vyzerať štýlovo a módne značky náš neustále okrikujú heslami, ktoré nás utvrdzujú v tom, že potrebujeme stále nové oblečenie, aj keď sme to pôvodné ešte neopotrebovali.

Elektronika funguje na podobnom princípe. Technológie sa posúvajú vpred a bežné spotrebiče majú pomaly zázračné vlastnosti. Jasné, že v takomto prípade máme túžbu po novom. Mobilné telefóny, špičkové televízie či najmodernejší kávovar. To všetko predsa musíme mať.

Len málokto si uvedomuje, kde všetky vyhodené kúsky oblečenia alebo elektroniky končia. Aj to má svoje riešenie. Skúste si ísť nakúpiť oblečenie do second handov. Často tam zoženiete jedinečné kúsky za výbornú cenu, ktoré nenájdete na nikom inom. Výbornou voľbou sú aj rôzne charitatívne organizácie, ktoré často zbierajú šatstvo pre ľudí, ktorí sú v núdzi. Takto nemusíte nenosené veci vyhadzovať, ale ich darovať tým, ktorí to skutočne potrebujú.

Aj elektronika sa dá nakúpiť z druhej ruky. Potrebujete nový fotoaparát? Skúste sa poobzerať či niekto jeden zachovalý v top stave neponúka. Uvidíte, koľko radosti vám prinesie. Jednak pomôžete niekomu, kto ho ponúka na predaj, budete šetriť životné prostredie a ešte aj ušetríte kopec peňazí, ktoré môžete investovať do výletu, kde tento fotoaparát vo výbornom stave rovno vyskúšate.

Ekologické myslenie by nás nemalo desiť ani obmedzovať. Ekologické myslenie nám dáva šancu napraviť aspoň čiastočne naše chyby a zároveň sa ich viac nedopúšťať. Vyskúšajte život bez zbytočných plastov. Ten dobrý pocit, ktorý získate, stojí skutočne za to.